Sendt fra Mars: WOLTER

Sendt fra Mars: WOLTER



Næste navn i rækken, håndplukket og sendt hertil fra de passionerede musiknørder på RADIO MARS, er Gustav Wolter.

Gustav Wolter har prøvet det meste. Han har spillet på alt fra pubs i England og open mics i Los Angeles til de største scener i Asien, Europa og Sydamerika, som guitarist for Christopher. Han har boet i London, arbejdet som sangskriver i Nashville og skrevet sange til andre i det meste af sin karriere. Men først nu udgiver han noget, der føles som helt hans eget.


Under navnet WOLTER laver han musik, der insisterer på nærvær. Hver sang bliver indspillet med udgangspunkt i et enkelt take. Der er ingen redigering, ingen korrektioner. Kun det der sker i rummet, når optagelsen starter. Det betyder også, at fejl, vejrtrækninger og tøven bliver en del af fortællingen. Ikke for at virke ægte, men fordi det er sådan det føles.


Sangene kredser om det melankolske, smerte, drømme og frygten for at miste. Teksterne er enkle og præcise. Der er ikke noget der skal imponere. Kun noget der skal mærkes. Sidste single er sammen med et andet nummer fra pladen også blevet valgt som en del af soundtracket til den kommende film Madklubben 2 som havde premiere i efteråret.


Debutsinglen My Eye blev udvalgt af Radio Reservatet og gav projektet et tidligt skub og blev sidenhen også spillet på P3. Interessen fra presse og radio voksede i det hele taget, og WOLTER blev efterfølgende booket til Byhaven i København og Malling Bjerge Festival. Begge koncerter viste, at musikken også kan noget i det rum, hvor stilhed og opmærksomhed fylder mere end tempo og tricks.


Debutalbummet udkommer til foråret. Det er allerede færdigt. Indspillet på samme måde som de første singler. Alt er live. Alt er ærligt. Der er ingen ambition om at ligne noget andet.

Dato
fredag 1. maj 2026
Arrangør
Radio Mars & Bygningen
Start
20:00
Dørene åbner
19:30
Pladser
Siddepladser
Forsalg
160,-
Dørsalg
185,-
Forventet sluttidspunkt kl. 21.30
Køb billet